نکاتی پیرامون خرید و نگهداری کولر گازی (بخش دوم)

نکاتی پیرامون خرید و نگهداری کولر گازی (بخش دوم)

سرویس و نگهداری کولر گازی در شروع فصل گرم به میزان قابل توجهی در کاهش مصرف برق موثر خواهد بود. فیلترها، کویل­ ها و پره­ های کولر گازی به طور مرتب نیاز به تعمیر و نگهداری دارند، تا در طول سالهای بهره­ برداری مؤثرتر و کارآمدتر عمل کنند. در صورتیکه نگهداری­ و تعمیر مورد توجه قرار نگیرد می­توان با اطمینان گفت عملکرد کولر گازی دچار یک افت و کاهش مداوم خواهد شد و این به معنی افزایش مصرف انرژی به ­طور پیوسته خواهد بود. در کنار رعایت موارد زیر، ممکن است شما به یک تعمیرکار حرفه ­ای برای تعمیر و نگهدرای احتیاج داشته باشید.

فیلترهای کولر گازی
فیلترها مهمترین بخش در تعمیر و نگهداری کولر گازی هستند که اگر بطور مرتب تعویض یا تمیز شوند کارکرد کارامد کولر را تضمین می­ نماید. فیلترهای کثیف و مسدود شده مانع از گردش نرمال هوا می ­شوند و به طور قابل ملاحظه­ ای بهره­ وری سیستم را کاهش می ­دهند. با مسدود شدن جریان طبیعی هوا، هوایی که از میان فیلتر می­ گذرد ممکن است آلودگی و کثیفی­ ها را به طور مستقیم به کویل اواپراتور منتقل کند و جذب گرمای کویل را مختل و تضعیف می ­نماید. با تمیز نگه داشتن فیلتر می­توان مصرف انرژی کولر گازی را از 5% تا 15% کاهش داد.

برای کولرهای گازی مرکزی، فیلترها معمولاً در طول داکت­ های برگشتی قرار دارند. به­ طور کلی جای فیلتر در دیواره­ های سقف یا در داخل خودِ کولر گازی قرار دارد. فیلتر کولرهای گازی پنجره ­ای در قسمت جلوی شبکه اواپراتور که در داخل اتاقک قرار دارد نصب شده است. بعضی از انواع فیلترها قابل استفاده مجدد هستند اما بقیه فیلترها باید حتماً تعویض شوند. فیلترها در انواع و اقسام و بازده­ های مختلف موجود هستند. فیلترهای سیستم کولر گازی خود را هر 15 روز یا یک ماه در طور فصل خنک سازی تمیز و یا تعویض کنید.

کویل­ های کولر گازی
در طور ماه ­های بهره­ برداری کویل اواپراتور و کویل کندانسور کولر گازی کثیفی ­ها را جمع می­ کنند. هرچند که وجود یک فیلتر تمیز مانع از این می ­شود که کویل اواپراتور به سرعت کثیف شود اما در طول زمان کویل اواپراتور به­ تدریج کثیفی­ ها را جمع می­ کند. کثیفی­ ها گردش هوا را کاهش می ­دهد و کویل­ ها را عایق می­ کند، در نتیجه توانایی آن را در جذب گرما ­کاهش می­ دهد. برای رفع این مشکل، کویل اواپراتور خود را هر سال چک کنید و هر زمان که لازم است آن را تمیز کنید.

اگر محیط پر از گرد و خاک یا شاخ و برگ درختان نزدیک کویل­های کندانسور بیرونی باشند، این کویل­ها نیز می ­توانند بسیار کثیف شوند. شما می ­توانید به آسانی کویل کندانسور را ببینید و اگر کثیفی روی پره­های آن جمع شده است حتما آن را تمیز کنید. شما باید منابع کثیفی را از کولر دور کنید و از تجمع آشغال­ در اطراف آن جلوگیری کنید. هواکش، برگهای در حال ریزش و ماشین چمن­زنی منابع ایجاد کثیفی هستند. نواحی اطراف کویل را تمیز کنید، مثلاً دور کردن شاخ و برگ به اندازه 60 سانتی­متر از اطراف کولر باعث می­ شود تا جریان هوای اطراف کندانسور به اندازه کافی و به­ صورت مناسب باشد.

 پره­ های کویل
پره­ های آلومینیومی روی کویل اواپراتور و کویل کندانسور به آسانی خم می­شوند و می­توانند گردش هوا از طریق کویل را مسدود کنند. ابزاری به نام « برس پره» وجود دارد که با استفاده از آن می­ توان پره­ها را به موقعیت اصلی خود بازگرداند.

کانال­های مسدود شده
 گاهاً یک سیم کلفت را از کانال­ های گذر آب عبور دهید . کانال­ های مسدود شده مانع از این می­ شوند که رطوبت کولر گازی کاهش یابد و باعث می ­شود که رطوبت اضافی ایجاد شود که این رطوبت منجر به تغییر رنگ دیوارها یا فرش می­ شود.
حتی ­المقدور سعی گردد در ابتدای هر فصل گرم نسبت به تمیز کردن کندانسور و حذف گرد و غبار آن اقدام گردد. این کار می ­تواند 20 درصد در افزایش راندمان کولر مؤثر باشد.

درزگیری پنجره­ ها برای کولرهای گازی
در شروع هر فصل سرمایش، درزگیری بین کولر گازی و فریم پنجره را بازرسی کنید تا از اتصال آن با بدنه فلزی کولر گازی اطمینان حاصل کنید. رطوبت می­ تواند به این درزگیر آسیب ب­رساند و باعث می ­شود تا هوای سرد از محیط خانه خارج شود.
 
آماده ­سازی برای زمستان
در زمستان، اتاقک کولر خود را بپوشانید یا آن را خارج کنید و در جای مناسب نگهداری کنید. قسمت­ های بیرونی کولرگازی مرکزی را نیز بپوشانید که این امر باعث خواهد شد که کولر گازی از هوای سرد زمستانی، گرد و خاک محفوظ شود.
 
 
 
 +نوشته شده توسط هیئت علمی آموزشگاه تاسیسات گستران اصفهان

+ هر گونه کپی برداری از متن و تصاویر این مقاله مشروط بر ذکر منبع بلامانع می باشد.
 

نظرات بازدیدکنندگان